Jeżeli mieszkasz w bloku to może się stać tak że któregoś dnia, Twoje mieszkanie zostanie zalane przez sąsiada. Wracasz do domu a tu mokry sufit, ściany pełne zacieków a na podłodze woda. I już wiesz że zostałeś zalany przez sąsiada. Ale jak postępować w takim przypadku?

Znajdź przyczynę zalania Twojego mieszkania

Zacznij na początku od znalezienia przyczyny takiego zalania. Sprawdź czy Twój sąsiad w ogóle wie o tej sytuacji i czy jest w domu. Wbrew pozorom może się tak zdarzyć że nie zauważy on awarii pralki lub pękniętego wężyka doprowadzającego wodę do kranu i zalanie gotowe.  Gdy jednak to nie wina sąsiada, to należy podejrzewać że jest to awaria pionów wodnych, wtedy jak najszybciej łap za telefon i dzwoń do administratora by zakręcił on wodę na głównym zaworze.

Gdy już uporasz się z sytuacją napływającej nowej wody, warto zabrać się za sprzątanie i ograniczenie zniszczeń. Nie raz trzeba będzie poprosić o pomoc specjalistyczną ekipę sprzątająca jak np. Firmę, która zajmuje się sprzątaniem mieszkań.  Na pewno w takiej sytuacji pomogą Ci doprowadzić mieszkanie do stanu używalności.

Kogo powiadomić?

W takich sytuacjach warto zawsze powiadomić o sytuacji odpowiednie służby, poprosić o przyjście reprezentanta ze wspólnoty. Ale co ważne warto zrobić zdjęcia, które przydadzą się do odszkodowania z Ubezpieczenia, które powinieneś posiadać dla własnego bezpieczeństwa. Takie specjalistyczne polisy to nie jest wielki koszt, można się już ubezpieczyć od paru złotych dziennie.

Prawidłowo dopiero po przygotowaniu wszelkich protokołów zniszczeń powinno się zacząć sprzątanie pomieszczeń czy osuszanie rzeczy w celu ich ratowania. Jednak warto dowiedzieć sie w swoim Towarzystwie Ubezpieczeniowym na ile możemy je posprzątać. Bo różnie podchodzą do tego firmy ubezpieczeniowe. Jedni pozwalają od razu na utylizację rzeczy i inni chcą oceny rzeczoznawcy. Najczęściej niestety w przypadku większego zalania, takie rzeczy jak elektronika czy meble na wymiar musza zostać zutylizowane. A zakup nowych powinien zagwarantować nam ubezpieczyciel.

My zachęcamy do zakupu ubezpieczenia mieszkania oraz zatrudnienia specjalistów którzy pomogą uprzątnąć zalane mieszkanie.