Firmy zajmujące się szkoleniem w zakresie programowania mają strategie marketingowe. W mediach społecznościowych łatwo jest spotkać reklamę dotyczącą nowego kursu kodowania. „I Ty możesz zostać programistą!”, „Każdy może być programistą!” krzyczą do nas przez ekran podobne do zacytowanych hasła. Czy jest tak w rzeczywistości? Czy wszyscy mogą być ekspertami w tej gałęzi IT? 

Branża IT nie dla każdego

Świat pędzi, a razem z nim technologia. Zapotrzebowanie na dobrych twórców aplikacji, rośnie i trend ten prawdopodobnie się utrzyma przez najbliższe lata. Rynek pracy nie jest odpowiednio nasycony ekspertami w dziedzinie pisania kodów i naprawiania błędów w aplikacjach. Ma to swoje plusy i minusy- plusem jest możliwość wyboru odpowiedniej firmy, która zaoferuje godne wynagrodzenie i możliwość rozwoju zawodowego. Taką właśnie firmą jest wrocławskie RST – Custom Software Development Company, do której warto złożyć swoje CV.

Do minusów zaliczymy problem dla przedsiębiorców ze znalezieniem odpowiedniego eksperta IT. Zarobki programistów są wysokie, jednak na początkowych szczeblach kariery mijają się z oczekiwaniami. Szacuje się, że junior developerzy mają wyidealizowane wyobrażenie o pierwszej wypłacie. Wiadomo, im wyższe stanowisko, tym lepsze wynagrodzenia, jednak na swoje trzeba zapracować. 

Co jest ważne w pracy programisty?

W pracy programisty ważne jest zamiłowanie do wykonywanych zadań. Bez pasji i zainteresowania układaniem algorytmów, kodów, nauka i trud włożony w poznawanie świata programowania może szybko spłonąć na panewce. Pieniądze szybko stają się niewystarczające, gdy wykonuje się pracę, której się nie lubi. 

Dodatkowo, praca developera IT jest przepełniona cierpliwością, wnikliwością i podstawowymi  umiejętnościami matematycznymi. Tu warto dodać, że mitem jest konieczność opanowania skomplikowanych zagadnień liczbowych, zgłębianych na lekcjach w szkole. 

Nie można dać się zwieść kursom kodowania, które deklarują stworzenie z uczestnika prawdziwego programisty w jeden czy dwa miesiące. Nauka programowania to proces, który nigdy nie ustaje, a wejście w ten świat zajmuje kilka miesięcy. 

Praca na działalności gospodarczej

Programiści decydują się niekiedy na otwarcie własnej działalności gospodarczej i świadczenie usług na rzecz bezpośredniego klienta lub pośrednika. Z uwagi na brak konieczności najmu, niwelowane są koszty, co przyczynia się do wysokości finalnego wynagrodzenia. Korzystając z pomocy pośrednika nie ma obaw o brak ciągłości finansowej, zlecenia pojawiają się kolejno. Dzięki kontaktowi z klientami rozwija się umiejętności miękkie, co jest istotne w nawiązywaniu kolejnych kontraktów.

Programista – czy warto kupić ubezpieczenie?

Pytanie które należy postawić również przed podjęciem wspołpracy. Odgórnie się zakłada że programista to zawód z niewielkim ryzykiem, ale niestety jest inaczej. Programista wbrew pozorom to zawód o bardzo dużym ryzyku. Nie dlatego, w klasycznych oferta ubezpieczeniowych wyklucza się właśnie tą specjalizacje zawodową.

Wyobraź sobie, że stworzyłeś oprogramowanie w którym jest luka bezpieczeństwa i firma zostaje poddana atakowi hakerskiemu. Tracąc jednocześnie kilka milionów złotych. Poniewaź pośrednio to Twoje praca przyczyniła się do wycieku. Firma może wytoczyć Ci proces. Dlatego warto się zabezpieczyć na taką ewentualność i wykupić specjalnie ubezpieczenie OC dla Programisty.